16 Berounsko

Dřevostavba Berounsko
Rodinné a víkendové domy
Užitná plocha
151,27 m2
Realizace
2017
Fotograf
Lina Németh

Přízemní rodinný dům jsme postavili na rovinatém pozemku v nově vznikající části středočeské obce.

Dřevostavba Berounsko

Kombinace fasád

Fasáda je částečně tvořena svislými modřínovými palubkami bez povrchové úpravy a dům zároveň jakoby obepíná bíle obložený prstenec z fasádních desek (Cembrit), který v jižní části tvoří terasu a její zastřešení a přechází na sever ve střechu nad vstup. Bíle obložená hmota domu má zajímavou estetickou funkci – obdélník, který tvoří základní půdorys budovy, je dynamickou křivkou přesahu střechy příjemně narušen, což vytváří dojem nepravidelného zalomeného tvaru.

Dřevostavba Berounsko
/
Hlavní ložnice má svůj soukromý pohled do západní části zahrady.
Dřevostavba Berounsko detail
Dřevostavba Berounsko
/
Mezi garáží a domem lze přejít téměř „suchou nohou“ díky přesahu rovné střechy.

Netradiční výhled

Z rozlehlé zahrady obdélníkového tvaru mají majitelé netradiční výhled přímo na fotbalové hřiště, které od jejich pozemku odděluje jen řada keřů a menších stromků. Zahradě to dodává vzdušnost, což majitelé ještě podpořili vhodně zvoleným osázením nízkými keříky levandule a travin a pěstěným trávníkem, který jakoby přechází v travnatou plochu hřiště. Není náhodou, že mužská část obyvatel domu patří k velkým fanouškům místního fotbalového týmu.

Dřevostavba Berounsko
Samotnému domu je předsazená dvougaráž, která není s domem vnitřně propojená./
Dřevostavba Berounsko
Fasáda je částečně tvořena svislými modřínovými palubkami bez povrchové úpravy, které tak časem přirozeně stárnou a mění barvu dle povětrnostních vlivů.
Dřevostavba Berounsko
Dřevostavba Berounsko

Praktické uspořádání

Dispozičně je dům řešený jako jednopodlažní 4+kk: k jihu směrují dva pokoje a obytný prostor s terasou, který je umístěn v přímé návaznosti na vstup a nechybí v něm kuchyňský a pracovní kout. Odtud jsou přes chodbu přístupné 2 dětské pokoje, 2 koupelny s toaletou a hlavní ložnice. V dispozici je také praktické zázemí - spíž umístěná u kuchyňského koutu a technická místnost, která navazuje na prostornou předsíň.

Nákres
Nákres
Dřevostavba Berounsko
Dřevostavba Berounsko
/
Dům je jednopodlažní, podlouhlý, s plochou střechou, decentně zasazený do okolí.
17
Další projekt

Nový Vestec

Posuň