12 Karlovarsko

Rodinné a víkendové domy
Užitná plocha
228m2 + 37m2 terasa
Realizace
2017
Projektanti
Fotograf
Šimon Gut
Dodavatel
Domesi, s.r.o.

Rodinná vila, zvenku připomínající luxusní jachtu, uvnitř s bazénem, vznikla na přání staršího manželského páru s úspěšnou podnikatelskou dráhou a odrostlými dětmi.

Maximum z terénu

Snahou bylo vytěžit maximum z danosti poměrně složitého terénu - svažitý trojúhelníkový pozemek se nachází v zastavěné části obce. Bylo třeba dům „uzavřít“ na straně, kde přiléhá k ulici, a naopak otevřít ho směrem do zahrady a k výhledům do krajiny.

Jednoduché a přehledné

Dům má jednoduchou a přehlednou dispozici, vycházející z potřeb majitelů. V prvním nadzemním podlaží, do kterého je možné vstoupit i z úrovně terénu, se nachází všechny základní funkční místnosti a vnitřní bazén. Srdcem domu je centrálně umístěný obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou a s přímým vstupem na terasu a k bazénu přes zimní zahradu. Na 2. nadzemním podlaží si majitelé přáli otevřený prostor, který v případě návštěv bude možné používat variabilně jako hernu pro vnoučata, neformální místo na větší rodinná setkání a podobně. Dům doplňuje půda, kde vznikl potřebný uzavřený skladovací prostor. Na podzemním podlaží, do kterého se vstupuje z úrovně parkovacích míst, jsou umístěny technické místnosti.

/
Hlavní hmota domu je v bílé omítce

„Navrhnout a postavit dům není pro nás jen otázkou estetiky zevnějšku a vnitřku, ale komplexního architektonicko-stavebního řešení a tedy i všech detailů technického zařízení domu, které musí tvořit funkční a spolehlivý organismus a poskytovat obyvatelům bezproblémový uživatelský komfort jaký si přáli.“

Václav Zahradníček, Architekt
řez
situace

Nízkoenergetický

Hlavní hmota domu je realizována v bílé omítce, kterou kontrastně doplňuje modřínový obklad druhého podlaží, který prostupuje až do suterénu. Dům je v dolní části z železobetonu a zdiva, na což navazuje sloupková dřevěná konstrukce Two by four. Skladba stavby a technické vybavení jsou konfigurované tak, že se dům blíží nízkoenergetickému standardu. Má dvě samostatné rekuperační jednotky – jednu pro obytnou část domu a druhou pro bazén.

Zvenku připomíná vila luxusní jachtu/
13
Další projekt

Čáslav

Posuň