5 Josefův Důl

Rodinné a víkendové domy
Architekti
Užitná plocha
143 m2
Realizace
2012
Projektanti
Fotograf
Lina Németh
Dodavatel
Domesi, s.r.o.

Víkendový dům vychází svou základní hmotou z místní původní architektury jednoduchých, půdorysně obdélníkových chalup se sedlovou střechou, které jsou na stráních rozeseté rovnoběžně s vrstevnicemi a přilehlými horskými cestami.

/
Horní dřevěná stavba „ledabyle“ leží na kamenném soklu, který přesahuje, jako by ji například posunula lavina.
/
Fasáda domu je tvořena vertikálně překládanými modřínovými prkny, která zůstala bez ošetření a přirozeně stárnou
/
Rámy oken, stínící technika a falcovaná plechová střecha jsou v antracitové barvě, bílé okenice jsou obložené cementovláknitými deskami
/
Sokl stavby je z vnější strany obložen místním kamenem

Chtěli jsme volbou barevnosti domu navázat na tradiční roubenky, kde se často přirozeně kombinovala černá či tmavošedá a bílá s místně dostupným kamenem. Dům tak získal jakési mimikry, které ho zasadily do okolí.

Pavel Horák, Architekt
/
Podél panoramatického okna v interiéru jsme umístili průběžnou lavici, která končí až v kryté terase.
V interiéru je použito ve velké míře dřevo a to v různých podobách a povrchových úpravách. Podlaha v hlavním obytném prostoru je z kartáčovaných dubových prken.

Srdce domu

V přízemí domu je nezbytné vstupní závětří kryté před povětrností s navazujícím nevytápěným úložným prostorem, zádveří, wc, menší kuchyň a variabilně dělitelný obytný prostor propojený s krytou terasou, kterou je možné dle libosti uzavírat velkými okenicemi a zajistit komfort i v zimním období. Z hlavního obytného prostoru se vchází po úsporném schodišti buď dolů do technického suterénu, nebo nahoru do podkroví, kde jsou tři pokoje a koupelna. Srdcem domu i hlavní obytné místnosti je krb, který prohřeje nejen přízemí, ale i podkroví.

6
Další projekt

MŠ Všetaty

Posuň