Jak probíhá spolupráce s architektem?

Michal Kotlas
4 minuty čtení

Pokud plánujete stavět dům a rozhodli jste se vyhledat služby architekta, pak pravděpodobně očekáváte řešení, které bude mít přidanou hodnotu. Na jaké otázky se před schůzkou s architektem připravit? Co všechno bude bráno v potaz při navrhování domu? Architekt Michal Kotlas shrnul hlavní body.

Návrh rodinného domu

První schůzka - napojení

První setkání s klientem už hodně napoví, jestli si lidsky vyhovíme a sedneme, což je důležité pro obě strany. Mám rád, když si klienti dobře ujasní a připraví svůj stavební program, dají dohromady přání a očekávání, která od budoucího bydlení mají. Vzájemnému poznání je dobré věnovat dostatek času, napojit se a zjistit, jak klient žije, jaké má koníčky a záliby, jaké jsou jeho plány do budoucna atd.

Stavební záměr

Následně se více zaměřujeme na stavební záměr, co klient od nového domu očekává, jak ho bude užívat, jaké stavby jsou mu blízké. Vzhledem k tomu, že je našim cílem dům zrealizovat, musíme v úvodu mluvit i o plánovaném rozpočtu. Jestli je vůbec klientův záměr v souladu s čísly. Z těchto úvodních hovorů většinou vyplyne jedna z možných cest, kterou se vydáme. Buď pracujeme na osazení a úpravě typového domu nebo se vydáme směrem k individuálnímu návrhu na míru.

Setkání s klientem
Setkání s klientem

Komunikace je zásadní, a to jak v této úvodní fázi, tak i následně v průběhu práce na architektonické studii a dalších etapách projektu. Proces navrhování domu beru jako týmový, respektuji, že dům bude užívat klient/jeho rodina a pro něj se ho snažím „ušít“ na míru.

Setkání na pozemku

Než se s klientem poprvé vydáme na pozemek, využíváme zpravidla veškeré možné digitální zdroje pro poznání a analýzu samotného místa a okolí. První návštěva je pak pro mě především jednou z hlavních inspirací pro další práci. Na pozemek se vydávám s předstihem a v klidu nasávám atmosféru. Poté si vše prohlédneme společně s klientem, s tím, že už si ukazujeme konkrétní vlastnosti a potenciál místa a možnosti budoucího řešení. Většinou se sem během práce na studii ještě vracím, abych místo zažil i v jinou denní dobu a ověřil si uvažované řešení.

O rozpočtu na rovinu

Jsme architekti a zároveň realizační firma. Plánovaný rozpočet na dům je tudíž jednou ze zásadních informací, podle které se naše práce ve fázi architektonické studie řídí. Samozřejmě to v počátku není o konkrétních částkách s přesností na korunu, ale o řádové představě, která ale musí být založená na reálné sumě. Pokud jsou představy klienta o budoucím domě na míle vzdálené od jeho plánovaného rozpočtu, pak je na nás architektech, abychom ho uvedli do reality a pomohli mu najít takové řešení, které mu bude vyhovovat i finančně. Myslím, že se v těchto věcech vyplácí jednat přímo a na rovinu. Dobrý návrh = základ spokojeného bydlení.

Další kroky

V navazujících fázích spolupráce je třeba upřesnit si další důležité aspekty, jako je technické řešení konstrukce a skladby, materiálové a technologické vybavení a nejrůznější detaily. Často investorům říkám, že na papíře lze ještě měnit cokoliv, horší je to ve chvíli, kdy se již začne stavět. Kvalitní návrh, studie domu a dobrý projekt ušetří na stavbě mnoho práce a klientovi peníze. Pro budoucí spokojené bydlení je třeba nepodcenit žádnou z fází – návrh, projekt ani realizaci.