22 Prysk

Rodinné a víkendové domy
Užitná plocha
138 m2
Realizace
2013/2014
Projektanti
Fotograf
Lina Németh
Dodavatel
Domesi, s.r.o.

Návrh útulného domu pro čtyřčlennou rodinu v chráněné krajinné oblasti Lužické hory byl inspirovaný místní tradiční zástavbou.

/
Vstup do objektu je z jihu od cesty, která se na pozemku volně vine mírnou serpentinou od branky směrem k domu. V bezprostředním okolí je rozptýlená zástavba starších i nových rodinných domů.

"Původní domy v oblasti mají často charakter dvoupodlažních obdélných staveb se sedlovou střechou. Přízemní podlaží bývá zděné a patro roubené. Domy tak působí jakoby skládané v různých vrstvách, což vytváří drobné a malebné měřítko místní architektury. Takový charakter byl i hlavní inspirací při našem návrhu stavby – vytvořit jakýsi sendvičový dům."

Pavel Horák, Architekt
/
Budova má obdélný půdorys, je dvoupodlažní, se sedlovou střechou. Hřeben je orientován podél vrstevnic.
/
Dům jsme situovali na jižním svahu, ze severní strany je pozemek ohraničený vzrostlými listnatými stromy

Jídelna s výhledem

V prvním nadzemním podlaží je kuchyně a obytná část s jídelnou orientovanou rohovým jihozápadním oknem k nejcennějším výhledům. Na obytnou část navazuje krytá terasa, která pokračuje až za dům do zahrady. V druhé části prvního podlaží je hostovský pokoj, dále při severní fasádě se nachází schodiště a technické zázemí s koupelnou. V druhém podlaží jsou dětské pokoje, samostatná koupelna a wc, prádelna, ložnice s vlastní krytou terasou a šatnou.

Fasáda je obkládaná modřínovými prkny s výraznou spárou - v prvním nadzemním podlaží jsou prkna skládána horizontálně a v druhém vertikálně.
/
Krytá terasa navazuje na jídelnu
Krytina sedlové střechy je z dřevěných šindelů. Oplechování, okapy, lem mezi podlažími a okna jsou tmavě šedé antracitové barvy/
23
Další projekt

Stříbrná Skalice

Posuň