Proč si zvolit dřevostavbu?

Alžběta Schmidová Alžběta Schmidová
5 minut čtení

7 klíčových výhod pro zdravé bydlení

Podíl dřevostaveb mezi novostavbami rodinných domů každoročně přibývá. Přesto může mezi zájemci o nové bydlení dřevo vzbuzovat určité otazníky. Pojďme si společně projít sedm hlavních výhod dřevostaveb.

1) Udržitelnost

Nosnou konstrukci tvoří u dřevostavby masivní dřevo v různých podobách – tedy jediný udržitelný, neustále dorůstající stavební materiál, který má pasivní bilanci CO2. V celém životním cyklu od růstu stromu, až po zabudování do stavby, je více CO2 pohlceno, než vyprodukováno. Oproti tomu při výrobě cementu, cihel či vápna se obrovská množství tohoto plynu pouze uvolňují. Kromě toho, že váš dům bude uhlíkově neutrální, spotřebované dřevo na stavbu určitě nebude chybět jinde. Objem dřeva potřebný pro jeden rodinný dům v českých lesích vyroste za zhruba 2 minuty. Českou produkci dřevní hmoty nejsme v současnosti ani schopni zužitkovat, a tak se buďto vyváží do zahraničí, nebo popadané tleje v lesích a zbytečně tak předčasně uvolňuje uhlík zpátky do atmosféry.

2) Příjemný materiál

Stavíme-li si rodinný dům, pak nám záleží především na tom, jak se budeme cítit v interiéru. Působících vlivů, které zajistí dobrý pocit, je zde hned několik: dostatek přirozeného světla, dobrá akustika, čistý vzduch, na dotek příjemné povrchy, vhodná teplota, úroveň vlhkosti nebo přírodní barevnost. Dřevo dokáže díky moderním způsobům zpracování naplnit předpoklady zdravého bydlení po všech stránkách.

Ložnice

3) Rychlost výstavby

V momentě, kdy je nachystaná základová deska a přípojky, tak je postavení konstrukce dřevostavby otázkou jednotek dnů. Následuje práce na rozvodech vody, topení, vzduchotechniky a elektřiny. Díky předem připraveným prostupům v konstrukci odpadá nutnost řezání drážek a vrtání děr do postavených stěn a tím se opět šetří čas. Princip výstavby dřevostavby takzvanou suchou cestou eliminuje dobu, po kterou by se u zděného domu čekalo na vyzrání betonu, nahození omítek nebo třeba natažení fasády.

4) Kvalita a přesnost

Moderní dřevostavby z CLT panelů jsou ideálním průsečíkem přírody a high-tech technologie. Digitálně navržená a zoptimalizovaná dokumentace zajistí výrobní podklady pro počítačem řízené obráběcí stroje. Vznikají tak rozměrově dokonalé dílce z lepeného dřeva, které se očíslují a dopraví na místo stavby ve správném pořadí pro postupnou montáž. Tu provádí profesionální tým podle dodaného projektu. Výsledkem je čisté a bezpečné pracovní prostředí, které je předpokladem pro dokonalý výsledek.

5) Dlouhá životnost

Správně postavená dřevostavba vydrží stovky let. Bez přehánění lze dokázat, že dobře udržovaný dřevěný dům má srovnatelnou životnost jako cihlový dům. Pokud je použito kvalitní dřevo, které je při výrobě perfektně vysušeno na stanovenou hodnotu, jsou správně navrženy i provedeny detaily, pak si můžeme být jisti, že je dřevo ochráněno před plísní nebo dřevokaznými houbami. A to přirozeně, bez použití chemie.

6) Nehořlavost

Ne, není to chyba. Dřevo opravdu jen tak nehoří. Zapalovali jste někdy na zahradě ohýnek? Určitě jste si nejprve připravili drobné třísky. Velká polena by nehořela. Dřevěná konstrukce z CLT panelů vykazuje vynikající odolnost vůči požáru. Ze zkušeností víme, že většina požárů v dřevostavbách je způsobena nedbalostí nebo zanedbanou údržbou. Když už k takovému neštěstí dojde, pak hoří zejména vybavení domu, jako jsou závěsy, koberce nebo nábytek. Je prokázáno, že samotné stěny vydrží hořet desítky minut, bez narušení statiky. V tomto ohledu mohou mít dřevostavby mnohdy i lepší vlastnosti než zděné budovy.

7) Tepelný komfort

Ať je venku teplo, nebo zima, v dobře navržené a postavené dřevostavbě panuje vždy příjemné klima. Je to díky dobrým akumulačním vlastnostem dřeva - v zimě se dřevostavby vytopí velmi rychle, naopak v létě se dají rychle a dobře vyvětrat. Nízká tepelná jímavost dřeva navíc zaručuje na dotek teplé povrchy stěn. Vše souvisí se subjektivním vnímání tepelné pohody. Tu ovlivňuje mnoho faktorů včetně teploty vzduchu, složky sálavého tepla nebo vzdušné vlhkosti. V dřevostavbě si tak vystačíte s o pár stupňů nižší teplotou interiéru při zachování stejného komfortu jako byste topili více. Ušetříte na vytápění a budete žít ve zdravějším prostředí.

(připraveno ve spolupráci se Štěpánem Matouškem)