České hory mají své kouzlo, svou jedinečnou atmosféru a také specifickou architekturu. Řada lidí na ně nedá dopustit, a to v jakémkoliv ročním období. Dřevostavby do horské krajiny patří odpradávna – mezi starobylými roubenkami se dnes stále více objevují moderní dřevěné chaty a víkendové domy, které svou estetikou doplňují a pozvedávají místní kolorit. Pro své majitele jsou pohodlným útočištěm pro volné dny, protože jim poskytují veškerý komfort a jednu důležitou kvalitu navíc – vůni dřeva.
Náš tým má s horskými projekty bohaté zkušenosti. Řada námi navržených a postavených dřevostaveb se nachází právě v horských oblastech České republiky. Zvláště pak v Jizerských horách najdeme několik desítek realizací různého stáří a velikosti. U většiny z nich bylo třeba poprat se s obtížemi v podobě svažitých a mnohdy skalnatých pozemků, často s náročnou přístupností a v neposlední řadě také s regulativy místních stavebních úřadů.
Společně s kolegou Martinem Příhodou, který je naším specialistou inženýringu, jsme popsali 3 situace, které můžou být zásadní, plánujete-li stavět na horách:
Máte starý dům na horách? Máte pocit, že pastouška je proti němu 5 hvězdičkový hotel? Chcete ho odstranit a postavit nový? Pokud je vaše stavba v katastru zapsaná jako rodinný dům, je to prostě skvělé! Pokud vám kamarádi stavbu rozeberou a na místě nezbude nic, nový rodinný dům úřady povolí jen, pokud k němu povede zpevněná a dostatečně široká cesta, a pokud bude možné splnit požadavky platného územního plánu týkající se třeba maximální zastavěnosti pozemku – a to někdy bývá problematické. Takže bourat s rozmyslem. Anebo napřed konzultovat s odborníkem na inženýring.
Chcete mít v domě velkou prosklenou plochu s výhledem do krajiny? Úřady, které posuzují únosnost záměru na základě zákona o ochraně přírody a krajiny mohou požadovat menší formáty oken jednak z důvodu zachování kulturně historických hodnot (prostě jde o to, aby váš dům nebyl mimozemšťan), ale i kvůli ptákům, kteří nemají náraz do skla v oblibě. Díky dobré spolupráci s odborníky víme, jak účinnou ochranu ptákům zajistit (ne, žádné ošklivé samolepky), jak potěšit oko úředníka či úřednice, a přitom vám dopřát požitek z výhledu do krajiny.
Máte stavební pozemek u lesa? A chcete na něm stavět? Možná vás čeká jedno z nejsložitějších jednání na úřadech. Není jednoduché chránit něco tak cenného a křehkého, jako je les a zároveň respektovat oprávněný zájem stavět v jeho blízkosti. Už jste slyšeli, že úřady obvykle požadují umístit stavbu minimálně 25 metrů od lesa, protože jste v jeho ochranném pásmu? Ale co když tak velký pozemek nemáte? Upřímně, je to jen nejjednodušší způsob, jak se s celou věcí vypořádat a mít čistý úřednický stůl. Schválně, zkuste v lesním zákoně najít výraz „ochranné pásmo lesa“. Tuhle cestu jsme prošli mnohokrát a rádi poradíme.